V zavarovanje lahko ponovno vstopite, če ste uživalec starostne, predčasne ali vdovske pokojnine in v Republiki Sloveniji spet začnete delati oziroma opravljati dejavnost z manj kot polnim delovnim oziroma zavarovalnim časom kot:
O ponovnem vstopu v zavarovanje (reaktivaciji) v obsegu, ki ustreza sorazmernemu delu polnega delovnega oziroma zavarovalnega časa, morate takoj obvestiti zavod, saj v tem času niste upravičeni do izplačila celotne pokojnine, ampak le do izplačila sorazmernega dela pokojnine.
V nadaljevanju podajamo odgovore na naslednja vprašanja:
Kolikšen sorazmerni del pokojnine mi pripada glede na ure dela?
Ali obstaja kakšna omejitev pri izplačevanju t.i. višjega sorazmernega dela starostne pokojnine?
Kdaj se mi prične izplačevati sorazmerni del pokojnine?
Ali lahko spremenim obseg zavarovanja?
Ali mi pripada sorazmerni del pokojnine, če začnem ponovno delati v tujini?
Kaj mi pripada po prenehanju uživanja sorazmernega dela pokojnine?
Od kdaj dalje mi pripada ponovna odmera pokojnine?
Ponovna prijava v zavarovanje je možna najmanj za dve uri dnevno ali deset ur tedensko za delavce v delovnem razmerju oziroma najmanj za četrtino polnega zavarovalnega časa za preostale tri kategorije zavarovancev (samozaposleni, družbeniki, kmetje). Zavarovanje je dovoljeno za največ sedem ur dnevno ali 39 ur tedensko.
Sorazmerni del pokojnine se odmeri od starostne ali predčasne pokojnine v odstotnem deležu, ki je odvisen od vašega delovnega oziroma zavarovalnega časa, in sicer vam pripada naslednji sorazmerni del pokojnine:
Sorazmerni del pokojnine se vam prične izplačevati z dnem ponovnega vstopa na trg dela, to je z dnem ponovne pridobitve lastnosti zavarovanca. Prav tako vam od tega dne pripada višji sorazmerni del pokojnine, če se obvezno vključite v obvezno zavarovanje za vsaj 4 ure dnevno oziroma 20 ur tedensko.
V času izplačevanja sorazmernega dela pokojnine lahko spremenite obseg zavarovanja (na primer s štirih ur dnevno na dve uri dnevno ali obratno) in podate zahtevo za spremembo izplačila sorazmernega dela pokojnine. Na novo določeni sorazmerni del pokojnine se izplačuje od prvega dne naslednjega meseca po spremembi obsega zavarovanja.
Pri tem delu niste omejeni z zaslužkom.
Če začnete v tujini ponovno delati oz. opravljati dejavnost za polni delovni čas oziroma z manj kot polnim delovnim časom in ste na tej podlagi vključeni v obvezno pokojninsko zavarovanje, se vam pokojnina preneha izplačevati z dnem začetka opravljanja dela ali dejavnosti. Zavodu morate obvezno sporočiti, da ste v tujini zopet vključeni v obvezno pokojninsko zavarovanje. V kolikor zavod kasneje, na podlagi izmenjave podatkov med državami, ugotovi, da ste bili ponovno vključeni v obvezno pokojninsko zavarovanje v tujini, je zavod upravičen terjati neupravičeno izplačano pokojnino za čas ponovne vključitve v obvezno zavarovanje v tujini.
Če ste uživalec invalidske pokojnine in boste v Republiki Sloveniji ali v tujini znova začeli delati ali opravljati dejavnost (ne glede na obseg zavarovanja), ki ima za posledico ponovno pridobitev lastnosti zavarovanca, oziroma boste v tujini vključeni v obvezno zavarovanje, boste izgubili pravico do invalidske pokojnine z dnem vzpostavitve obveznega zavarovanja oziroma z dnem vključitve v zavarovanje. Če boste zopet želeli pridobiti pravico iz invalidskega zavarovanja, bo treba v postopku znova oceniti vaše delovne zmožnosti. Lahko pa boste uveljavili pravico do starostne ali predčasne pokojnine, če boste izpolnili pogoje.
Pravilo ne velja za invalidske upokojence s statusom vrhunskega športnika invalida. Uživalec invalidske pokojnine, ki ima status vrhunskega športnika invalida in se zaposli v državni upravi, pravice do invalidske pokojnine v času ponovne zaposlitve ne izgubi, pač pa mu v času zaposlitve invalidska pokojnina miruje. Po prenehanju zaposlitve se mu ponovno začne izplačevati znesek že priznane in odmerjene pokojnine.
Po prenehanju uživanja sorazmernega dela pokojnine imate pravico do:
Pozor: za odstotno povečanje pokojnine (upoštevanje pokojninske dobe iz ponovnega zavarovanja) morate v ponovnem zavarovanju dopolniti najmanj 6 mesecev pokojninske dobe.
Navedeno velja v primeru ponovnega vstopa v zavarovanje od 1. 1. 2020 dalje.
Pozor: za ponovno odmero pokojnine (upoštevanje novih plač in pokojninske dobe iz ponovnega zavarovanja) morate v enem letu prejemati plačo najmanj za 6 mesecev, hkrati pa se mora spremeniti tudi koledarsko leto uveljavitve ponovne odmere pokojnine.
Primer 1: prejemali ste pokojnino od 1. 5. 2016 do 31. 10. 2017, nato pa ste se dne 1. 11. 2017 ponovno zaposlili za 4 ure dnevno, 20 ur tedensko, pri čemer je zaposlitev trajala do 31. 8. 2020. Na podlagi ponovne zaposlitve ste v času od 1. 11. 2017 do 31. 8. 2020 prejemali sorazmerni del pokojnine v višini 50 % (od 1. 1. 2020 do 31. 8. 2020 ste upravičeni tudi do višjega sorazmernega dela pokojnine), dosegli pa ste tudi 17 mesecev pokojninske dobe brez dokupa (1 mesec v letu 2017, 6 mesecev v letu 2018, 6 mesecev v letu 2019 in 4 mesece v letu 2020), poleg tega ste v letu 2018 in 2019 prejeli tudi plačo za 6 mesecev. Glede na navedeno imate tako pravico do usklajenega zneska prvotno odmerjene pokojnine, pravico do odstotnega povečanja pokojnine ob upoštevanju pokojninske dobe, dosežene v ponovnem zavarovanju in ravno tako pravico do ponovne odmere pokojnine z upoštevanjem novih plač in pokojninske dobe iz ponovnega zavarovanja.
Primer 2: prejemali ste pokojnino od 1. 5. 2018 do 31. 10. 2019, nato pa ste se dne 1. 11. 2019 ponovno zaposlili za 4 ure dnevno, 20 ur tedensko, pri čemer je zaposlitev trajala do 31. 10. 2020. Na podlagi ponovne zaposlitve ste v času od 1. 11. 2019 do 31. 10. 2020 prejemali sorazmerni del pokojnine v višini 50 % (od 1. 1. 2020 do 31. 10. 2020 ste upravičeni tudi do višjega sorazmernega dela pokojnine), dosegli pa ste tudi 6 mesecev pokojninske dobe brez dokupa (1 mesec v letu 2019 in 5 mesecev v letu 2020). Glede na navedeno imate tako pravico do usklajenega zneska prvotno odmerjene pokojnine in pravico do odstotnega povečanja pokojnine ob upoštevanju pokojninske dobe, dosežene v ponovnem zavarovanju, nimate pa pravice do ponovne odmere pokojnine z upoštevanjem novih plač in pokojninske dobe iz ponovnega zavarovanja. Do le-te bi bili upravičeni le v primeru, da bi ponovno zavarovanje trajalo najmanj do 31. 12. 2020 in bi ponovno odmero uveljavili 1. 1. 2021, ker bi s tem v letu 2020 dosegli najmanj 6 mesecev zavarovanja, za kar bi prejeli plačo, z uveljavitvijo ponovne odmere pokojnine s 1. 1. 2021 pa bi se spremenilo tudi koledarsko leto.
Ponovna odmera pokojnine vam pripada od prvega dne naslednjega meseca po vložitvi zahteve in še za šest mesecev nazaj, vendar največ od naslednjega dne po prenehanju ponovnega zavarovanja, zato je pomembno, da zahtevo za ponovno odmero pokojnine vložite čim prej po prenehanju opravljanja dela ali dejavnosti. To je pomembno tudi zaradi tega, da vas zavod ponovno vključi tudi v obvezno zdravstveno zavarovanje. V kolikor boste zahtevo vložili pred prenehanjem opravljanja dela ali dejavnosti, morate hkrati priložiti tudi dokazilo o prenehanju opravljanja dela ali dejavnosti.
Zahtevo za priznanje pravice do sorazmernega dela pokojnine vložite pri zavodu, in sicer lahko uporabite vlogo za priznanje pravice do delne pokojnine. Vlogo lahko oddate:
Za kakršnekoli dodatne informacije in pojasnila v zvezi z uveljavljanjem pravice do sorazmernega dela pokojnine se lahko obrnete na strokovne delavce ZPIZ: