Pridobitev pravice do družinske pokojnine je odvisna:
Pri ugotavljanju pogojev upravičenosti do družinske pokojnine se kot smrt zavarovanca ali uživalca pravic upošteva tudi pravnomočna odločba o njegovi razglasitvi za mrtvega.
Če umrli še ni bil uživalec pravic iz obveznega zavarovanja, je moral do dneva smrti izpolniti pogoje za: predčasno, starostno oziroma invalidsko pokojnino - njegova smrt se šteje kot nastanek I. kategorije invalidnosti.
Če je bil umrli uživalec pravic, so pogoji na njegovi strani izpolnjeni, če je užival:
Če je zavarovanec oziroma uživalec pravic umrl zaradi poškodbe pri delu ali poklicne bolezni, so pogoji na njegovi strani izpolnjeni, ne glede na to koliko pokojninske dobe je dopolnil.
Ali obstajajo še dodatni splošni pogoji za pridobitev družinske pokojnine?
Kakšni so posebni pogoji za družinsko pokojnino na strani družinskega člana?
Kateri drugi družinski člani pridobijo družinsko pokojnino?
Kdaj ni možno pridobiti pravice do družinske pokojnine?
Kako se določi osnova za odmero družinske pokojnine?
Kako se odmeri družinska pokojnina, če so upravičenci tako otroci kot drugi družinski člani?
Kdaj družinskemu članu preneha družinska pokojnina?
Kje vložiti vlogo za družinsko pokojnino?
V nekaterih primerih mora biti za pridobitev družinske pokojnine izpolnjen še pogoj, in sicer, da je umrli do svoje smrti preživljal družinskega člana.
Pogoj preživljanja je izpolnjen:
Med dohodke družinskega člana se štejejo tudi katastrski dohodek in drugi dohodki, ki so po predpisih, ki urejajo dohodnino, osnova za njeno odmero.
Med dohodke družinskega člana se ne šteje denarna socialna pomoč po predpisih, ki urejajo socialnovarstvene prejemke.
Za pridobitev družinske pokojnine morajo biti družinski člani praviloma v določenem sorodstvenem razmerju z umrlim zavarovancem.
Družinsko pokojnino lahko pridobijo otroci in drugi družinski člani.
Pri otroku velja za popolno nezmožnost za delo nezmožnost za samostojno življenje in delo, kar ugotavlja izvedenski organ - invalidska komisija zavoda.
Pastorek, vnuk ali drug otrok brez staršev, ki ga je umrli preživljal do svoje smrti, pridobi družinsko pokojnino, če izpolnjuje pogoje, ki so določeni za otroke.
Če so starši vnukov ali drugih otrok, ki jih je umrli do svoje smrti preživljal, še živi, se šteje, da ti otroci izpolnjujejo posebne pogoje za pridobitev pravice do družinske pokojnine, če so njihovi starši popolnoma nezmožni za delo. Kot taka nezmožnost se šteje I. kategorija invalidnosti.
Starši, ki jih je umrli do svoje smrti preživljal, pridobijo pravico do družinske pokojnine, če so:
Če starši, ki so pridobili pravico do družinske pokojnine zaradi trajne nezmožnosti za delo, v času trajanja te pravice dopolnijo 60 let starosti, jo trajno obdržijo.
Pri pastorku, vnuku ali drugem otroku brez staršev velja za popolno nezmožnost za delo nezmožnost za samostojno življenje in delo, pri starših pa I. kategorija invalidnosti, kar ugotavlja izvedenski organ - invalidska komisija zavoda.
Družinske pokojnine ne more pridobiti otrok, ki je ob smrti zavarovanca ali uživalca pravic, po katerem bi uveljavil pravico, že sklenil zakonsko zvezo, saj ga je dolžan preživljati zakonec.
Če je družinski član s pravnomočno sodno odločbo obsojen za naklepno kaznivo dejanje uboja zavarovanca, pravice do družinske pokojnine ne more pridobiti.
Osnova za odmero družinske pokojnine se določi enako kot osnova za odmero vdovske pokojnine.
Višina družinske pokojnine je praviloma odvisna od števila in vrste družinskih članov, ki so upravičeni do pokojnine po umrlem zavarovancu ali uživalcu pravic.
Če so do družinske pokojnine upravičeni samo otroci ali samo drugi družinski člani (pastorki, vnuki ali drugi otroci brez staršev ter starši), se družinska pokojnina odmeri od osnove v naslednji višini:
en družinski član | 70 odstotkov osnove |
dva družinska člana | 80 odstotkov osnove |
trije družinski člani | 90 odstotkov osnove |
štirje ali več družinskih članov | 100 odstotkov osnove |
Odmerjena družinska pokojnina se razdeli na enake dele, glede na število družinskih članov.
Če so do družinske pokojnine upravičeni tako otroci kot tudi drugi družinski člani, se otrokom odmeri družinska pokojnina v ustreznem odstotku, drugim družinskim članom pa pripada morebiten preostali del osnove za odmero družinske pokojnine, ki se prav tako razdeli na enake dele.
Če razdelitev na enake dele ni mogoča, preostanek zneska pripada najstarejšemu družinskemu članu.
Mladoletnim otrokom in drugim mladoletnim družinskim članom, ki živijo ločeno, se na njihovo zahtevo družinska pokojnina izplačuje ločeno.
Če je do pokojnine po pokojnem poleg otrok in drugih družinskih članov upravičena tudi vdova ali vdovec, veljajo za odmero družinske pokojnine naslednja pravila:
Otroku, ki je izgubil oba starša, se odmeri družinska pokojnina po staršu, po katerem je odmera ugodnejša, in sicer v višini 100 odstotkov osnove za njeno odmero.
Dvema ali več otrokom, ki so izgubili oba starša, se odmerita dve družinski pokojnini po vsakem od njiju v višini 100 odstotkov osnove za njuno odmero in se razdelita v enakih sorazmernih delih, glede na število otrok.
Če razdelitev na enake dele ni mogoča, pripada preostanek zneska najstarejšemu otroku.
Uživalec družinske pokojnine izgubi to pravico, če ne izpolnjuje več posebnih pogojev, določenih za družinske člane, če:
Zahtevo za priznanje pravice do družinske pokojnine vložite pri zavodu
Na podlagi vložene zahteve za priznanje pravice do družinske pokojnine zavod začne postopek za izdajo odločbe o priznanju pravice do družinske pokojnine.
Z dnem pridobitve pravice do družinske pokojnine vas vključimo tudi v obvezno zdravstveno zavarovanje pri ZZZS.
Za kakršnekoli dodatne informacije in pojasnila v zvezi z družinsko pokojnino se lahko obrnete na strokovne delavce zavoda: