Slika družine

Sporočilo za javnost: Izvedba ZPIZ-2H

06.07.2021

Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovaje Slovenije (v nadaljevanju zavod) v zvezi z izvedbo Zakona o dopolnitvah Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (v nadaljevanju ZPIZ-2H), ki se uporablja od 1. 1. 2021 dalje, pojasnjuje, da so bile v zadnjem letu in pol sprejete kar tri pomembne novele, in sicer:

  • ZPIZ-2G, Uradni list RS, št. 75/19 z dne 12. 12. 2019, ki velja od 1. 1. 2020 dalje,
  • ZPIZ-2H, Uradni list RS, št. 139/20 z dne 9. 10. 2020, ki se uporablja od 1. 1. 2021 dalje ter
  • ZPIZ-2I, Uradni list RS, št. 51/21  z dne 2. 4. 2021, ki se uporablja od 1. 5. 2021 dalje).

Vse tri novele bistveno vplivajo tako na višino pravic iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja, kot tudi na samo izvajanje zavarovanja.

Po izvedbi ZPIZ-2G  je zavod pristopil k implementaciji sprememb novele ZPIZ-2H, ki  prinaša novosti na področju vrednotenja dobe iz naslova dokupa. ZPIZ-2H namreč v primeru izvedenega dokupa do 31. 12. 2012 omogoča novo odmero pokojnine ali dela pokojnine tako zavarovancem, ki so uveljavili pravico po ZPIZ-1 kot po ZPIZ-2, pri čemer bo zavod zavarovancem izdal odločbe po uradni dolžnosti. Dejstvo, da bo zavod izdal odločbe po uradni dolžnosti je bilo v noveli predlagano iz razloga, da bodo vsi zavarovanci prejeli ustrezne odločbe. To pomeni, da zavarovancem ni potrebno vlagati zahtevkov za novo odmero pokojnine oziroma dela pokojnine.

Zavod dodatno pojasnjuje, da je v okviru postopka sprejemanja novele ZPIZ-2H aktivno sodeloval s svojimi pobudami, saj je osnutek novele ZPIZ-2H sprva predvideval novo odmero pokojnin samo zavarovancem, ki so se upokojili po ZPIZ-2, ki velja od 1. 1. 2013 dalje, in so do 31. 12. 2012 dokupili zavarovalno dobo ne glede na vrsto dokupa. Zavod pa je v postopku sprejemanja te novele predlagal, da se na novo odmeri tudi pokojnina zavarovancem, ki so bili upokojeni po ZPIZ-1, ki je veljal od 1. 1. 2000 do 31. 12. 2012, in so do 31. 12. 2012 dokupili čas študija in / ali čas služenja vojaškega roka, saj se je tako izveden dokup štel v pokojninsko dobo, ne pa tudi v delovno dobo. Zavod je s tem dosegel, da bo bistveno več zavarovancev imelo višjo pokojnino oziroma del pokojnine. Pojasnjuje se še, da upokojeni zavarovanci po prej veljavnih predpisih, to je do 31. 12. 1999, zaradi dokupa niso imeli nižje pokojnine, zato za njih ZPIZ-2H ne pride v poštev.

Zavod se je pri predlaganju kot tudi ob sami uveljavitvi ZPIZ-2H zavedal, da bo izvedba omenjenih sprememb, predvsem za upokojene po ZPIZ-1, pomenila zahtevno nalogo, ki lahko vzame tudi precej več časa kot v primeru, da bi ZPIZ-2H veljal samo za upokojene po ZPIZ-2. Vsaka sprememba zakonodaje ne pomeni samo spremembo izvajanja zavarovanja, ampak tudi posege v informacijski sistem, kar zahteva določene prilagoditve, ki izvedbeno vzamejo tudi določen čas.

Gre za spremembe, pri katerih je potrebno pri približno 14.600 zavarovancih za vsakega zavarovanca posebej preveriti, ali sprememba vrednotenja dobe iz naslova dokupa vpliva na višino njihove pokojnine oziroma dela pokojnine. Po oceni se pričakuje, da bo takih zavarovancev okoli 5.000, saj na odmero vplivajo različni dejavniki.

V času izvajanja tehničnih prilagoditev za izvedbo ZPIZ-2H je bila v Državnem zboru RS sprejeta novela ZPIZ-2I, ki se je začela uporabljati 1. 5. 2021. Pri tej noveli gre za pomembnejše spremembe na področju dviga najnižje pokojnine, zagotovljene pokojnine in uvedbo nove višine invalidske pokojnine v zagotovljeni višini. S spremembami se torej zvišujejo pokojnine najranljivejšim kategorijam zavarovancev, zato se je zavod prioritetno lotil izvedbe novele ZPIZ-2I, saj je bil krog zavarovancev, na katerega je ta novela vplivala, bistveno večji in bistveno bolj pomemben, kot pri ZPIZ-2H. V mesecu maju in juniju 2021 je tako zavod na podlagi novele ZPIZ-2I izvedel povišano izplačilo pokojnine več kot 104.000 zavarovancem. Izvedba novele ZPIZ-2I je tako povzročila tudi časovno podaljšanje izvedbe novele ZPIZ-2H.

Aktivnosti za izdajo odločb zavarovancem, ki so imeli v okviru dopolnjene pokojninske dobe izveden tudi dokup dobe, potekajo intenzivno. Zavod si pri izvajanju novele ZPIZ-2H tako prizadeva, da bi v čim prejšnjem roku realiziral vse preračune in zavarovancem tudi izdal odločbe o novi višini pokojnine ali dela pokojnine oziroma odločbe ali obvestila, da se jim kljub sprejeti noveli ZPIZ-2H še naprej izplačuje nespremenjena višina pokojnine. Pri tem se pojasnjuje, da se na zavodu prednostno rešujejo zadeve, v katerih je bilo ugotovljeno, da bo na podlagi določb novele ZPIZ-2H prišlo do spremembe višine pokojnine. Pričakuje se, da bo takih zavarovancev torej okoli 5.000, kar pomeni, da bo zavod tem zavarovancem v nekaj mesecih izdal odločbe o novi višini pokojnine ali dela pokojnine, z učinkom od 1. 1. 2021 dalje, to je od uporabe novele dalje ter višje zneske tudi v najkrajšem možnem času poračunal.  Zavod je zavarovancem, ki so upokojeni po ZPIZ-2, že izdal prve odločbe o novi višini pokojnine (oziroma odmeril starostno pokojnine namesto predčasne) ali dela pokojnine (oziroma odmeril del starostne pokojnine namesto predčasne).

Ponovno se pojasnjuje, da zavarovancem ni potrebno vlagati zahtevkov za novo odmero pokojnine oziroma dela pokojnine ter da bodo o morebitni novi odmeri pokojnine ali dela pokojnine obveščeni z izdajo ustrezne odločbe, saj se vsakega zavarovanca obravnava individualno, za kar pa je potreben tudi ustrezen čas.

Copyright 2019 ZPIZ - Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, Kolodvorska 15, Ljubljana
Splošni pogoji | Izjava o dostopnosti| Varstvo osebnih podatkov
Izdelava: MMstudio